JASEŁKA oraz PARAFIALNE SPOTKANIE „OPŁATKOWE” w Łodzi

3 stycznia 2010W niedzielę 3 stycznia 2010 r. zaraz po Sumie, około godz. 12.30, wierni obecni na nabożeństwie w kościele, wraz z proboszczem O. Biskupem M. Włodzimierzem Jaworskim i diakonem M. Dominikiem Millerem, przeszli do domu parafialnego, gdzie przygotowano dwie obszerne sale na realizację programu spotkania, składającego się z dwóch głównych części.

Pierwsza część odbywała się w sali ze sceną, tzw. teatralnej. Tutaj dzieci starsze i młodsze z Punktu Katechetycznego Parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Łodzi przy ul. Franciszkańskiej 27, przedstawiły przygotowane przez Katechetki - Pelagię Jaworską i Jadwigę Znajdek - „Jasełka” p.t. „Boże odwiedziny” autorki Bernadety Dadacz, wzbogacone okolicznościowymi wierszami i pieśniami.

Starsze dzieci, zaprezentowały scenę ilustrującą nie właściwe pojmowanie obecności Boga. Oto pewna kobieta (Judyta Kin) dowiaduje się od aniołów (Ania Michalak, Patrycja Kaczmarek), że Pan Bóg przyjdzie do niej w odwiedziny. Sprząta więc mieszkanie, poprawia makijaż, przygotowując się na spotkanie z Bogiem. Tymczasem wchodzi sąsiadka (Paulina Obiedzińska) z opłatkiem i chce złożyć życzenia, ale zostaje odprawiona słowami - ja nie mam czasu! Po chwili zjawia się zbłąkana dziewczynka (Milena Pawlak) i prosi o pomoc w odnalezieniu swojej cioci. Kobieta zbywa ją słowami - Idź już, gdzie indziej pytaj - wolna droga, ja dzisiaj czekam na samego Boga. Trzecim gościem był chłopiec (Adaś Błaszczyk) przynoszący pisemną prośbę od starszej pani, która miała wypadek. On też został przegoniony słowami: „Nic mnie to nie obchodzi! Ja na Boga czekam dzień cały, zmykaj do domu łobuzie mały!” Oczekiwanie dłużyło się, kobieta sądziła, że Bóg o niej zapomniał, wtem zjawił się anioł i powiedział:

   „Bóg swą miłością wszystkich ludzi darzy
   dziś do drzwi twoich pukał trzy razy.
   A ty nie chciałaś przyjąć Boga, zapomniałaś,
   że Pan Bóg potrafi w człowieku działać.
   Trzy razy dziś Pana Boga spotkałaś,
   lecz zimnym sercem Go nie rozpoznałaś.”

Tekst ten koresponduje ze słowami Pana Jezusa: „czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, Mnie nie uczyniliście” (Mt 25,45), i pobudza do refleksji.Jedna z Narratorek (Weronika Jankowska, Natalia Piestrzeniewicz) nawiązując do jasełkowych treści, konkludowała m.in.: Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego rękę - jest Boże Narodzenie.

Drugą scenę poprzedził wiersz o głębokiej religijnej treści p.t. „Wigilijne dzwony”. Recytowała go Klaudia Jaworska z Piątku, a ponieważ jest kilkakrotną laureatką regionalnych i wojewódzkich konkursów recytatorskich, zrobiła to bardzo ładnie, sugestywnie, pobudzając słuchających do wzniosłych uczuć. Jej występ zakończyło bicie gdańskich dzwonów z profesjonalnej płyty i bicie brawa przez uczestników.

Po odsłonięciu kurtyny zobaczyliśmy na scenie symboliczny żłobek z dzieciątkiem, Maryję (Zuzia Wiącek), Józefa (Bartek Borowski), i Aniołów (Karolinka Deptuła, Martyna Kin, Adaś Gąsiorowski). Wszyscy śpiewali kolędę „Bóg się rodzi...” a następnie mówili swoje role. Potem przyszli pasterze (Mateusz Tomczak, Patryk Wawrzonek, Ewelina Wieloch, Paulina Walak, Kamil Fladziński) i królowie (Jasio Ściepura, Szymon Sitek, Krystian Hachuła). Młodzi aktorzy całkiem nieźle spisywali się na scenie, chociaż po raz pierwszy wcielili się w różne postacie jasełkowe.

Do żłobka przyszły też dzieci z najmłodszej grupy katechetycznej - przedszkolaki i pierwszoklasiści. Oni to z największym entuzjazmem śpiewali Panu Jezusowi i mówili wierszyki, w których wyrażały między innymi pragnienie, „aby dzieci spokojnie spały, by ich ze snu nie budziły samoloty i wystrzały” (Ola Ściebura), „aby głodnych i bezdomnych już wśród nas nie było” (Dawid Sadkowski). Wszystkie dzieci (Natalia Sobajda, Bartek Łapacz, Wiktoria Boruszczak, Adaś Grzelak) ładnie recytowały wierszyki pojedynczo, a na zakończenie wspólnie prosiły Dzieciątko: „Ześlij nam łaskę - błagamy w pokorze, błogosław dzieci, dobry nasz Boże”. Przesłanie skierowane do zgromadzonych obwieściła Narratorka (Julia Stolarz):

   Bóg do nas przychodzi.
   Przychodzi każdego dnia:
   przychodzi w swoim Słowie,
   przychodzi w Eucharystii,
   przychodzi w drugim człowieku.
   Otwórzmy szeroko nasze serca, abyśmy umieli Go rozpoznać.

W trzeciej scenie główną postacią był Mikołaj (Marcin Obiedziński). Przyszedł z podarunkami. Na jego widok, a może na widok gromady paczek, buzie dzieci rozpromieniły się uśmiechem. Mikołaj serdecznie rozmawiał z dziećmi, ale przed wręczaniem paczek postawił warunek, że dzieci najpierw muszą się popisać jakimiś występami. Natychmiast zgłosiła się sześcioletnia Natalia i zaprezentowała dosyć długi monolog o kapryśnej córeczce i bajkę o kotku i myszce. Uczestnicy podziwiali małą artystkę i nagrodzili burzą oklasków. Dzieci z młodszych grup katechetycznych popisywały się także śpiewem i Mikołaj był usatysfakcjonowany. Jednak nie odpuścił uczniom starszym i domagał się, aby pokazali co potrafią. Okazało się, że potrafią plotkować, zilustrowały to Iza Górska i Paulina Obiedzińska w skeczu „Plotkarki”. Zrobiły to tak, że było dużo wesołego śmiechu, ale i refleksji o paskudnej wadzie charakteru. W miłej, radosnej atmosferze Mikołaj rozdawał paczki, sponsorowane przez proboszcza, zawierające przede wszystkim słodycze. Otrzymały je dzieci uczęszczające na lekcje religii do naszego Punktu Katechetycznego oraz będące na sali najmłodsi goście. W tym momencie rozpoczęła się druga część spotkania opłatkowego w sąsiedniej sali.

Było to parafialne spotkanie opłatkowe w dosłownym tego słowa znaczeniu. Po raz pierwszy wierni, znający się „z widzenia” w kościele, mieli możliwość wzajemnie połamać się opłatkiem i bliżej się poznać. Najpierw Ojciec Biskup Włodzimierz złożył wszystkim serdeczne życzenia noworoczne, po czym „każdy z każdym” dzielił się opłatkiem i najlepszymi powinszowaniami. Wytworzyła się wspaniała, ciepła atmosfera, którą zawdzięczano również temu, że był smaczny poczęstunek. Zawsze chętne do pomocy parafianki (Teresa Szychowska, Czesława Dąbrowska, Wiesława Sobczak, Krystyna Waliszewska, Maria Dewicka, Bożenna Jaworska, Agnieszka Jagielska) przygotowały mnóstwo estetycznych kanapek. Serwowały też gorącą herbatę i piernikowe serca. Zarówno pierwsza i druga część spotkania opłatkowego niewątpliwie przysłużyły się do integracji młodych i starszych członków parafii.

Pelagia Jaworska

Galeria zdjęć:


fot. Piotr Brzeziński i Patrycja Dąbrowska styczeń 2010

Z życia Kościoła