Wstęp do nabożeństwa w Światowy Dzień Modlitwy 2014
* 7 marca 2014 r. *W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy Dzień Modlitwy. Na wszystkich kontynentach, w ponad 170 krajach, odbywają się ekumeniczne nabożeństwa organizowane i prowadzone przez kobiety. Charakterystyczną cechą tych nabożeństw jest ta sama liturgia przetłumaczona na różne języki. Wzbogacają ją rozważania biblijne, pieśni, utwory muzyczne, poezja i inne elementy modlitwy wyrażające uczucia religijne ludzi z poszczególnych krajów, regionów i wyznań. Przed Tron Najwyższego wznosi się dzisiaj wspólna modlitwa dziękczynna i błaganie w intencji spraw i problemów sygnalizowanych w liturgii.

Znaczenie wspólnej modlitwy jest ogromne. Pan Jezus powiedział, że jeżeli dwóch albo trzech zgodzi się o coś prosić Boga w Jego Imieniu, to modlitwa ich będzie wysłuchana. Tym bardziej wsłucha Bóg modlitwę tysięcy ludzi połączonych pragnieniem wzajemnej, braterskiej pomocy i uproszenia potrzebnych łask dla danego kraju i całego świata.

Z tej racji i my, wierni z różnych Kościołów chrześcijańskich , zebraliśmy się w tej Świątyni, aby dołączyć nasze głosy do wspólnego chóru modłów zanoszonych dzisiaj do Boga na całym świecie.

Wspólną modlitwę w określonej intencji zainicjowała w 1887 r. amerykanka Mary Ellen James (czyt. Mery Elen Dżejms). Idea ta znalazła uznanie i poparcie u wielu innych dzielnych, oddanych sprawom misyjnym kobiet i rozprzestrzeniła się na wiele różnych krajów. Od 1968 r. ŚDzM obchodzony jest na całym świecie w pierwszy piątek marca.

W Polsce ekumeniczne nabożeństwa ŚDM odbywają się regularnie od 1962 roku. Modlitwy przeważnie odbywają się kolejno, co roku, w poszczególnych parafiach.

W Łodzi w naszym kościele przy ul. Franciszkańskiej 27, począwszy od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku odbyło się kilkanaście razy to szczególne nabożeństwo.

Bardzo uroczyście obchodziliśmy tu 6 marca 1987 r. stulecie ruchu ŚDMK, wg liturgii opracowanej przez Międzynarodowy Komitet pod hasłem: „Chodźcie, radujmy się”.

Tegoroczną liturgię pod hasłem „Strumienie na pustyni” przygotowały chrześcijanki z Egiptu. Dzisiaj, w piątek, 7 marca 2014 r. na całym świecie modlą się chrześcijanie wg tej Liturgii w intencji sióstr i braci w Chrystusie mieszkających w Egipcie. Dołączmy też nasze gorące modły do tego chóru, który niesie uwielbienie i błaganie przed Tron Najwyższego.

Pelagia Jaworska


 marzec 2014

Z życia Kościoła | Ekumenia