Niedziela Palmowa
* 29 marca 2015 r. *„...Przywiedli do Jezusa osiołka, zarzucili nań płaszcze, po czym Rabbi dosiadł go i wszyscy ruszyli do Jerozolimy drogą pnącą się po stoku Góry Oliwnej. Szli pielgrzymi, mieszkańcy okolicznych wsi, przygodni przechodnie, wędrowni przekupnie i rzemieślnicy, wracający na święto do domu, kalecy i chorzy, i garstka jerozolimskich faryzeuszów, którzy na wieść o cudzie wybrali się do Bethanii, a spotkawszy po drodze Rabbiego, przyłączyli się do tłumów wielbiących śpiewem i okrzykami wskrzesiciela umarłych. Potrząsali palmowymi liśćmi, symbolami zwycięstwa nad śmiercią. Krzycząc i śpiewając na chwałę władcy Izraela, rozścielali płaszcze przed Jezusem i śpiewali pieśń o potomku Dawida.

Spod setek nóg unosiły się tumany kurzu i spowijały ciągnący powoli pochód w gesty opar, prześwietlony słonecznymi promieniami, wskutek czego zdawało się, że idący ludzie wynurzają się ze śpiewającego obłoku.

Jezus otoczony gromadką apostołów i uczniów jechał w milczeniu, poddany rytmicznym ruchom zwierzęcia, stąpającego ze zręczną sprawnością po kamienistej drodze. Do uszu Jezusa doszło szemranie faryzeuszów- Rabbi skarć twoich uczniów z powodu ich radości. Odpowiedział im Jezus: Powiadam wam, gdyby uczniowie moi milczeli kamienie wołać będą...”

Roman Brandstaetter „Jezus z Nazaretu” PAX 1973

Galeria zdjęć:


fot. J.Z.


 marzec 2015

Z życia Kościoła