Obchody 154 rocznicy Bitwy pod Dobrą
* 26 lutego 2017 r. *W dniu 26 lutego 2017 roku zostały zorganizowane obchody 154 rocznicy bitwy pod Dobrą. O godz. 10.00 w KOŚCIELE STAROKATOLICKIM MARIAWITÓW W DOBREJ oraz w KOŚCIELE RZYMSKOKATOLICKIM W DOBREJ odbyły się Msze święte ku czci poległych powstańców. Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz miejskich, powiatowych, szkół, organizacji działających na terenie gminy Stryków oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości. Po mszach świętych uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni na spektakl pt. "Ocalić od zapomnienia" przygotowane pod kierownictwem łódzkiego aktora - pana Krzysztofa Kaczmarka. Wzięły w nim udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dobrej.

Tradycyjnie, jak co roku, po mszach świętych, wszyscy udali się na cmentarz rzymskokatolicki w Dobrej, gdzie pod bratnią mogiłą powstańców, w asyście pocztów sztandarowych przypomniano żołnierzy z 1863 roku i został odśpiewany hymn państwowy. O znaczeniu zrywu powstańczego z 1863 roku przypomniał burmistrz Strykowa - pan Andrzej Jankowski.

Na zakończenie uroczystości hołd poległym powstańcom złożyli przedstawiciele władz powiatowych, miejskich, szkół i organizacji działających na terenie gminy Stryków. W podniosłych obchodach Bitwy uczestniczył także proboszcz Parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Dobrej - kapłan Szczepan Orzechowski oraz orkiestra parafialna po dyrekcją Piotra Nowaka.

Anna Bauer

Bitwa pod Dobrą

Wiek XIX jest bolesnym okresem dla Polaków. W tymże stuleciu na ziemiach polskich toczyły się dwa narodowe powstania, wzniecone przeciw zaborcom. Jednym z nich było powstanie styczniowe, które wybuchło 22 stycznia 1863. Do wówczas stoczonych przez powstańców walk należy bitwa pod Dobrą, która miała miejsce 24 lutego 1863 roku. Oddział dr Józefa Dworzaczka wycofując się z Łodzi rozbił obóz pod Dobrą. Rosyjska grupa sztabskapitana Opoczinskiego otoczyła Polaków, ruszając do ataku. Ostatecznie bitwa skończyła się klęską polskiego oddziału. Na polu walki zginęło około 63 powstańców. Ich szczątki spoczywają na cmentarzu rzymskokatolickim w Dobrej oraz na cm. Starym przy ul. Ogrodowej w Łodzi. Wśród poległych była także Maria Piotrowiczowa, która walcząc do samego końca broniła oddziałowego sztandaru. W miejscu śmierci bohaterki wzniesiono symboliczny postument.

Bartłomiej Brzeziński

Galeria zdjęć dostpna na stronie www.strykow.pl


 luty 2017

Z życia Kościoła